reklama

Od susedov (týždeň podľa LN)

Stará krava... Fejtón v Lidových novinách 22. mája od Ludvíka Vaculíka. O zvrátenom živote v centre Prahy. Původní nadpis tohoto mého psaní zněl Stará kráva... Matička Praha je mytologická postava: pravdivá. Ale dnešní město s ní skoro nesouvisí. ... má dnešní Praha vyšší smysl? Ptám se. Pražan neobývá město celé: obývá své ulice v Libni nebo na Smíchově. ... Do vnitřní Prahy je neradno jít. On tam ostatně málokdo žije, tam se hlavně obchoduje. Přitom třeba na Příkopech nenajdete ani jeden obchod Pražanovi užitečný. Prahy se zmocnili pasáci, kteří ji přes její věk posílají do ulice, aby jim vydělávala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: LK)

Dneska jsou obyvatelé z celé historické části města vyháněni. ... Praha se mění ve výdělečnou atrakci a podnik. Když potkám stádo Japonců, pravím jim pokaždé: Hledíte, hledíte, ale zkuste si tu najít opravnu bot nebo čistírnu! Nebo se ptejte děcek, jak se tu mají! ... Kdy naposledy, připomeňte mi, se tu stalo něco dobrého pro obyvatele Prahy?
Nedávno jsem četl, že jakýsi pasák chce v Celetné ulici zřídit ze skupiny obytných domů hotel: pro koho? Kdo v Celetné ulici potřebujete hotel, přihlaste se! Kdo z Josefova si přejete mít na Kozím plácku pomník Sigmunda Freuda? Ten člověk s tím místem nesouvisí! Ale já vím proč: zas nějaký honák chce zvýšit dojivost té staré krávy. ...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to tak, centrum Prahy je obrovskou komerčnou šaškárňou, všade samý turista, ktorý ani netuší, čo sa v uliciach, po ktorých kráča, a kde zíza na výklady plné matriošiek a baraníc, odohralo... V Celetnej ulici je aj sídlo niektorých ústavov a katedier Filozofickej a Pedagogickej fakulty UK. Celetná je pre predstavu ohraničená Staromestským námestím a Prašnou bránou. Jedna z najfrekventovanejších turistických trás. Lemovaná obchodmi na jedno kopyto - v každom druhom sú matriošky a ruské baranice s komunistickými symbolmi (pojem Praha vo mne vždy vyvolával úplne iné asociácie, než symbol komunizmu...), tričká s podobnými nápismi, východoázijské šatky a plédy, zaručene značkové puma taštičky a batohy... Pomedzi tieto obchody sa striedajú obchody so sklenenými figúrkami a vázami, šperky s českými granátmi a jantárom... Už od desiatej hodiny je ulica zaprataná stoličkami predražených reštaurácií a turistami, predovšetkým japonskými skupinkami, španielskymi a talianskymi. V množstve, ktoré je neúnosné pre všetkých obyvateľov a študentov, ktorí tu žijú, nielen komerčne toto srdce Prahy vyšťavujú a hneď zabudnú v slede nakupovacích a fotografických maratónov po ďalších mestách. Táto časť Prahy je pre obyčajného Pražáka, Čecha, slovenského študenta okrem nevyhnutnosti bývania či štúdia nepoužiteľná. Žiadny obchod s potravinami, žiaden trh s čerstvou zeleninou a ovocím, žiadne služby. Iba obchody plné "hand made" priemyselného braku a drahé reštaurácie. Vedľa vchodu do budovy FF UK je reštaurácia s predajňou zmrzliny. JEDEN kopček stojí krásnych 55 (päťdesiatpäť) českých korún, 2,20 eur... To sme v Bratislave lamentovali, že v okolí filozofickej a právnickej na Šafku je len pár stánkov s bagetami, pečivom a všelijakými hamburgermi, ktoré boli obvykle poobede aj tak zatvorené. Cukráreň na Štúrovej už dávno ustúpila predraženému Bagelu. Stále je to však úplná pohoda v porovnaní s preplnenými ulicami, gastrozariadeniami a cenami v okolí fakúlt v Prahe. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rozdiel od Prahy, kde je takto dojnicou takmer výlučne len centrum, Bratislava je hračkou v rukách tých pasákov, a komercia vládne všade, výstavba zaručene potrebných obchodných a obchodno-obytných centier na každom voľnom plácku - dojivosť Bratislavy je iného charakteru, ale o to viac neobmedzená. Bratislava nemá len centrum neobývateľné, ale neobývateľnými sa stávajú a stali už aj obytné štvrte. 

Praha môže ešte stále stavať na svojom historickom význame, môže sa vrátiť z tej výlučnej komercie na cestu mesta, ktoré ponúka turistom zaujímavosti obsažné. Bratislava však svoju históriu zahodila už dávnejšie (alebo jej bola vyrvaná najrôznejšími diktátmi a čudnými patrónmi) a dnes už ťažko možno hovoriť o nejakom mestskom historickom špecifiku. Bratislava sa už vyznačuje len šialenou nekontrolovanou zástavbou a rýchlokvasenými atrakciami, ktoré možno nájsť v každom väčšom európskom meste, ibaže v tých mestách ešte stále zostáva kus vlastnej histórie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ondřej Tuček versus Josef Chuchma: jazykové okienko v Lidovkách 25. mája, pán Tuček cituje Vesnu z filmu Samotáři, že Česi sú k sebe zlí, lebo rozprávajú zlým a tvrdým jazykom. "S výroky Vesninými by se dalo polemizovat, ale je pravda, že taková slovenština, možná nejkrásnější slovanský jazyk vůbec, je měkčí a mazlivější. Vždycky mě rozzlobí, když na mě slovenské sestřičky v nemocnici nebo supermarketové pokladníčky promluví česky, a upřou mi tak požitek z jejich mateřštiny. ´Mluvte slovensky!´prosím v takové chvíli, nehledě na jehlu v žíle nebo vysokou částku na účtence. Proto když si před několika týdny jedna čtenářka Lidových novin stěžovala: ´Proč píšete na vině, to říkal Gustáv Husák a je to slovensky,´dotčeně jsem e-mail přesunul do složky s pracovním názvem ´vaše starosti bych chtěl mít´. Tento týden se do mě ale na poradě obula kolegyně redaktorka s dotazem, proč píšeme v Lidových novinách na vině, když je to slovakismus a navíc z husákovské éry. ... Martin Beneš z Ústavu pro jazyk český AV ČR bere ale výraz na milost: ´Slovakismus být na vině je již v češtine plně zdomácnělý a není třeba ho hodnotit jako nespisovný. Příčiny převzetí konstrukce ze slovenštiny můžeme zdůvodnit stylisticky - on je na vině je méně příkré vyjádření viny než on je vinen. Podobně jako jsi na omylu je méně příkré než mýlíš se.´"
Príjemný poznatok, najmä v súvislosti s množstvom bohemizmov v slovenčine, ktoré síce oficiálne nezdomácneli, ale v praxi sú veľmi hojné - čo tak napríklad správny výraz pre ´spiknutie´?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zbytočný primátor - riaditeľ Prahy si vzal dva mesiace neplateného voľna na výlet do najvyššieho pohoria sveta. Kritici mienia, že úrad a spravovanie hlavného mesta fungovali aj bez primátora, tak je jeho funkcia zbytočná a politik v takomto postavení má podriadiť svoje osobné záujmy záujmom verejným. Konkrétne bol Bém preč 55 dní. Bob Fliedr v stĺpčeku 29. mája: "Zeptá-li se ho jěště někdo, zda bylo košer opustit úřad na dva měsíce, řekne, že na takové otázky už stokrát odpověděl. Odpověděl, až na jednu: proč o výstupu neřekl pěkně lidem před loňskými volbami. Už tenkrát výpravu chystal. A její přípravy - na rozdíl od expedice samé - probíhaly podle plánu." (Bémovi Číňania zakázali výstup na Mt. Everest severnou cestou, musel sa vydať hore z Nepálu, počas výstupu zahynul jeden šerpa a počasie výprave tiež nebolo naklonené). Pražský primátor podľa zákona má nárok na päťtýždňovú dovolenku. Jeho výstup bol samozrejme viac medializovaný ako výstup prvej Češky, horolezkyne Kláry Poláčkovej. Tá vrchol najvyššej hory dosiahla dva dni pred Bémom, vo všetkých správach o jej úspechu sa samozrejme spomínala aj Bémova výprava. V správach o Bémovom výstupe už zmienky o Poláčkovej boli zriedkavejšie... Trochu studenej spŕšky v tom mediálnom ošiali tu.

Problémový radar - protiraketové americké základne v ČR a v Poľsku majú medzi pospolitým ľudom veľa odporcov. Už aj novinári a aktivisti sa zapojili do vŕtania - začínajú sa objavovať otázky, čo sa stane, keď protiraketové strely zničia atómové strely nad územím? Vo vesmíre môže nastať atómový výbuch, rádioaktívne úlomky, ktoré padnú na zem, sa dajú zozbierať, ale čo prach, ktorý sa usadí na zemi a vode? Armáda ČR drží bobríka mlčanlivosti a na mimoriadne zaujímavé a závažné otázky neodpovedá, rovnako ako ministerka obrany Parkanová, a minister zahraničných vecí Schwarzenberg (dosadený do vlády zelenými). Ivan Větvička v LN 29.5.: "(Schwarzenberg) Neodpověděl ani ve veřejné debatě Radarové námluvy, kterou v Praze 23.5. uspořádalo občanské sdružení Agora. Na dotaz, zda nám v případě sestřelení atomové hlavice hrozí radioaktivní zamoření a jak mu čelit, zareagoval pouze Petr Uhl, člen Rady pro lidská práva: ´To je dobrá otázka.´ Další diskutující, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Šándor, se vyhnul odpovědi: ´My teďka řešíme, odkud bude nepřátelská raketa odpálena,´ a odvedl debatu jinam. Petr Uhl ho marně upozorňoval, že tak otázka nezněla."
Rozhodovať o vybudovaní bude asi český parlament, nikto nemôže však jednoznačne vylúčiť, že sa Európa nezaodeje rádioaktívnymi látkami, keď z Poľskej časti antiradaru vystrelia raketu a nepriateľskú (existuje aj priateľská?!) atómovú hlavicu zostrelia. 
Tak dlho sa chodí s džbánom po vodu, až si ju kontaminujeme...

Lucia Kramaričová

Lucia Kramaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  165
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.milosch.sk/LuckaMilos Zoznam autorových rubrík:  FotografieAliquid de antiquitateŠportDe universitateCultus atque humanitasAnimaliaŽelezníkIndológiaSúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu