Pred bazou kľakni

Autor: Lucia Kramaričová | 25.8.2009 o 10:10 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  12673x

Nenápadne si rastie v kadejakom kúte, trpezlivo znova a znova raší aj po zotnutí a možno spomína na dávne časy slávy... Kedysi liečivka na všetko možné aj nemožné, dnes náletová burina, ktorej sa treba zbaviť. Občas si niekto spomenie na sirup z jej kvetov, že bol veľmi dobrý. Ostatné domáce výrobky sú takmer zabudnuté. Rastie síce hojne, v starých záhradách, pri opustených vidieckych domoch, na poliach okolo nevyhnutných stĺpov, popri cestách, ale jej dary využívame málo. Baza čierna - Sambucus nigra.

Baza... Burinový krík na rumoviskách - kto už by sa trepal na také miesta. Alebo na úzkej okreske odstavoval auto a oberal olovnaté kvety či plody. A predsa, mnohí majú kdesi v pamäti uloženú sladkú chuť výborného sirupu, ktorý sa nikdy nestihol pokaziť, lebo bolo raz-dva po ňom. A nielen preto, že bol oproti komerčne vyrábaným sirupom redší a teda sa z neho nalievalo do pohára viac. Prosto preto, že bol výborný. Fajnšmekri hovoria čosi o bazovom šumáku - skvasenom sirupe. Bazové šampáňo...

b005.jpg

Kedysi sa vysádzali bazové kríčky k domom, aby ich chránili pred bleskami. Dnes sa vysádzajú vo veľkom tujky, ovocné kríky už menej, nie to ešte baza... Tak jej šírenie ostáva na vtákoch, ktoré si na bazových plodoch pochutnávajú rovnako, ako za starých čias. Našu starú, niekoľko rokov opustenú záhradu si baza zamilovala a zvesela sa v nej udomácnila. Susedov komentár - "Bezinky - to je plevel" a nevyhnutnosť odvlhčiť severnú stenu domu nás zamestnali v skorú jar pílením kríkov, ktoré rástli tesne pri dome. Tie vzdialenejšie som prestrihala. Bazy máme dosť - za domom, vedľa domu ďalší nezmarný krík, ktorý tvrdošijne odoláva rezom, zopár kríkov je aj v záhrade, no a potom máme bazy plnú dožilú stodolu. Tak nazval odhadca bývalú stodolu, z ktorej zostali do dneška obvodové múry. Namiesto podlahy je žihľavový koberec a steny sú bohato obrastené vysokými bazovými kríkmi. Bazy ako maku. Treba ju trochu umravniť, ale aby aj na bazový sirup ostalo...

Na jar mnohé kríky obsadili vošky. Mrchy. Ale kvety vykvitli, dožilá stodola zrazu vyzerala romanticky a na dvore to omamne voňalo. Bazový sirup som robila trikrát a vždy chutil trochu inak. b018.jpg Najlepší je vtedy, keď je na kvetoch veľa peľu - za slnečného počasia. Sirup zmizol za pár dní, vypílená baza v záhrade znova vyrašila. Skoro dva mesiace sme nechali bazu bazou. Zvyšné kvety sa pozvoľna menili na zelené bobuľky. Od konca júla začali niektoré trsy dozrievať. Miloš si kúpil Roundup na kynoženie rastlín aj s koreňmi, ja som si vyhľadala odložený recept na bazový džem. Augustové poobedie, kuchyňa voňala kávou - tentokrát kardamómom aj klinčekmi. Asi 1,1 kila bazových bobúľ s takmer dvoma kilami nastrúhaných jabĺk s pokrájaným citrónom sme povarili, nechali vychladnúť, precedili cez utierku a šťavu varili pár minút s kilom cukru a jedným vanilínovým cukrom. K tomu jeden Gelfix 1:1. Do toho ešte prišlo deci tuzemského rumu a kuchyňa voňala zasa. Bazový džem som dosiaľ ešte nikdy neochutnala. Vyšiel mi trochu riedky, takže je vhodný do jogurtu, ako poleva na zmrzlinu alebo iba tak po lyžičke (dvoch, troch, štyroch...) ako maškrta. Cukru som mohla dať viac, bol by hustejší, ale už príliš sladký.

b015.jpg

b016.jpg

Džemový pokus sa vydaril, tak ma zlákal aj recept na bazový likér. Recepty sa v detailoch rôznia, takže som zvolila strednú cestu - 2 litre odstopkovaných bobuliek, liter vody, dva-tri "cípy" z badiánovej hviezdičky, približne 12 klinčekov a ošúpaný pokrájaný citrón som varila 10-15 minút. Vychladnutú zmes sme prepasírovali cez sitko a šťavu povarili s kilom cukru, pridala som rozpustnú kávu - lyžicu a malú lyžičku. Do vychladnutého sa má pridať pol litra tuzemáku. Mne zostali necelé tri deci, takže máme menej alkoholický liquééére. Vyšlo z toho asi 1,7 litra likéru. Už mám navarenú ďalšiu dávku...

b017.jpg

Baza bola kedysi všestrannou liečivkou, preto staré české porekadlo znelo "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni" - obsahuje flavonoidy, triesloviny, silice, vitamíny A, B aj C, organické kyseliny a pektín; má močopudné účinky, priaznivo pôsobí na cievy, užíva sa pri prechladnutí a kašli, pôsobí protireumaticky, proti bolesti a používa sa aj ako preháňadlo. Plody sa užívaú tepelne spracované, kvôli obsahu sambucínu sú v surovom stave mierne jedovaté - dráždivé. Kvety sa okrem spomínaného sirupu dajú usušiť (pozor na stmavnutie, znehodnotia sa), možno z nich uvariť čaj, polievku alebo ich vypražiť (české kosmatice). Z dozretých plodov sa hojne varili džemy, pretlaky aj vína. Okrem kvetov a plodov sa používali aj odvary a zábaly z listov, kôry a koreňa. Fialovočierne plody konzumujú aj vtáky a vylučovaním kôstok pomáhajú rozširovať bazu po svete.

Kde je to čo len trochu možné, snažím sa bazu zachovať. Aj keď Miloš by si k nej radšej kľakol s pílkou alebo Roundupom ;-) 

Keď už nie celá stodola bazy, čo tak aspoň jeden krík? Okrem liečivých účinkov a výbornej chuti je aj dekoratívna kvetmi a neskôr plodmi. Bazové foto:

b001.jpg
koncom mája - kvitnúca baza vylieza z bývalej stodoly

b002.jpg
dožilá stodola v kvete

b003.jpg
vitajte v dožilej stodole

b004.jpg
bazovisko v stodole

b006.jpg
ďalší bazový krík na pozemku 

b007.jpg
baza v záhrade

b008.jpg
výhľad z kuchynského okna

b009.jpg
začiatok sirupu

b010.jpg
bazový sirup

b011.jpg
začiatok júla - zelené bobule

b012.jpg
koniec júla - prvá dozretá baza

b013.jpg
polovica augusta

b014.jpg
bazové plody v záhrade

b019.jpg
baza čierna

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?