Cesta do Orientu - Mada'in Saleh

Autor: Lucia Kramaričová | 24.11.2008 o 10:10 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  2742x

Púštna oblasť západného pobrežia Saudskej Arábie skrýva tajomné skalné mesto s hrobkami, ktoré zanechali dávne semitské kmene Thamudov a po nich aj Nabatejcov. Oba národy žili z výnosov z karavánového obchodu s koreninami. Mada'in Saleh v Lonely Planet charakterizujú ako sestru jordánskej Petry. Spoločnú majú odľahlú lokalitu v skalných priesmykoch, hrobky so zdobenými fasádami - ale saudskoarabská sestra na rozdiel od jordánskej ostáva skrytým pokladom takmer úplne bez turistov. V júli tohto roka bol areál zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Totiž Saudi donedávna vôbec nevydávali turistické víza, a aj teraz je ich ťažké získať. K návšteve navyše treba povolenie, ktoré zadarmo vydá Národné múzeum v Rijáde, alebo miestny hotel v Al Ula. Turisti - domáci, či zahraniční - sa tu vyskytujú zriedkavo. Oblasť Mada'in Saleh vzbudzuje v Saudoch nedôveru, až nenávisť - preto, že tu žili pohania, preto, že odmietli islamskú vieru a že zabili gravidnú ťavu, ktorú im daroval prorok Saleh. Opustené hrobky odpočívajú tisícročia a storočia pokojne, bez náporu davov turistov. Archeologický výskum prebieha pomaly a postupne, rýchlejší boli a sú dávni aj súčasní vykrádači hrobiek a miestni stavebníci, ktorým sa vekom preverený materiál na stavbu domov hodí.

Miesto Mada'in Saleh bolo minimálne od 5. storočia pr. n.l. obývané kmeňom Thamudov, ktorí sú v severozápadnej Arábii doložení od ôsmeho storočia pr. n.l. (záznamy o ich podrobení akkadským kráľom Sargonom II.). Neskôr, od 1. storočia pr. n.l., obývali tento kraj Nabatejci, ktorých ríša prekvitala medzi prvým storočím pr. n.l. a prvým storočím n.l. Na prelome letopočtu bolo Mada'in Saleh druhým najvýznamnejším mestom Nabatejcov po Petre. Úpadok začal s nadvládou Rimanov nad územím Nabatejcov a po nástupe islamu bolo mesto opustené.
Areál bol rozdelený na časť s domami a chrámami, na časť s kamenárskymi dielňami a na hrobky. Tých sa zachovalo okolo osemdesiat.

Miloš so sprievodcom Ahmedom z Čadu a s nevyhnutným policajným doprovodom (vysvetlenie, prečo nevyhnutným a viac z MS) nafotil začiatkom augusta Mada'in Saleh takto:

001ms.jpg
púšť

002ms.jpg
Mada'in Saleh, časť Qasr Al-Bint 

003ms.jpg
púštna krajina

004ms.jpg
nika v časti Džabal Ithlib

005ms.jpg
Diwan

006ms.jpg
zbytky nabatejského nápisu v časti Džabal Ithlib

007ms.jpg
vyryté ťavy a ranoarabské nápisy

008ms.jpg
Džabal Ithlib, časť s kamenárskymi dielňami v Mada'in Saleh

009ms.jpg
Džabal Ithlib

010ms.jpg
Džabal Ithlib

011ms.jpg
Qasr Al-Bint, hrobka

012ms.jpg
hrobka v oblasti Qasr Al-Bint

013ms.jpg
portál s dravcom, maskou a dvoma hadmi

014ms.jpg
Qasr Al-Bint

015ms.jpg
menšie hrobky na západnej strane Qasr Al-Bint

016ms.jpg
nápis v Qasr Al-Bint

017ms.jpg
prostredie v Mada'in Saleh 

018ms.jpg
Qasr Al-Farid, hrobka v osamotenej skale 

019ms.jpg
príroda Mada'in Saleh

020ms.jpg
od cesty

021ms.jpg
súmrak nad mestom Al Ula
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

SVET

Pravých kiahní sa svet zbavil. Kim možno skúša, ako nimi zabíjať

Biologické zbrane môžu byť ničivejšie ako jadrové.


Už ste čítali?