Cesta do Orientu - Mada'in Saleh

Autor: Lucia Kramaričová | 24.11.2008 o 10:10 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  2807x

Púštna oblasť západného pobrežia Saudskej Arábie skrýva tajomné skalné mesto s hrobkami, ktoré zanechali dávne semitské kmene Thamudov a po nich aj Nabatejcov. Oba národy žili z výnosov z karavánového obchodu s koreninami. Mada'in Saleh v Lonely Planet charakterizujú ako sestru jordánskej Petry. Spoločnú majú odľahlú lokalitu v skalných priesmykoch, hrobky so zdobenými fasádami - ale saudskoarabská sestra na rozdiel od jordánskej ostáva skrytým pokladom takmer úplne bez turistov. V júli tohto roka bol areál zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Totiž Saudi donedávna vôbec nevydávali turistické víza, a aj teraz je ich ťažké získať. K návšteve navyše treba povolenie, ktoré zadarmo vydá Národné múzeum v Rijáde, alebo miestny hotel v Al Ula. Turisti - domáci, či zahraniční - sa tu vyskytujú zriedkavo. Oblasť Mada'in Saleh vzbudzuje v Saudoch nedôveru, až nenávisť - preto, že tu žili pohania, preto, že odmietli islamskú vieru a že zabili gravidnú ťavu, ktorú im daroval prorok Saleh. Opustené hrobky odpočívajú tisícročia a storočia pokojne, bez náporu davov turistov. Archeologický výskum prebieha pomaly a postupne, rýchlejší boli a sú dávni aj súčasní vykrádači hrobiek a miestni stavebníci, ktorým sa vekom preverený materiál na stavbu domov hodí.

Miesto Mada'in Saleh bolo minimálne od 5. storočia pr. n.l. obývané kmeňom Thamudov, ktorí sú v severozápadnej Arábii doložení od ôsmeho storočia pr. n.l. (záznamy o ich podrobení akkadským kráľom Sargonom II.). Neskôr, od 1. storočia pr. n.l., obývali tento kraj Nabatejci, ktorých ríša prekvitala medzi prvým storočím pr. n.l. a prvým storočím n.l. Na prelome letopočtu bolo Mada'in Saleh druhým najvýznamnejším mestom Nabatejcov po Petre. Úpadok začal s nadvládou Rimanov nad územím Nabatejcov a po nástupe islamu bolo mesto opustené.
Areál bol rozdelený na časť s domami a chrámami, na časť s kamenárskymi dielňami a na hrobky. Tých sa zachovalo okolo osemdesiat.

Miloš so sprievodcom Ahmedom z Čadu a s nevyhnutným policajným doprovodom (vysvetlenie, prečo nevyhnutným a viac z MS) nafotil začiatkom augusta Mada'in Saleh takto:

001ms.jpg
púšť

002ms.jpg
Mada'in Saleh, časť Qasr Al-Bint 

003ms.jpg
púštna krajina

004ms.jpg
nika v časti Džabal Ithlib

005ms.jpg
Diwan

006ms.jpg
zbytky nabatejského nápisu v časti Džabal Ithlib

007ms.jpg
vyryté ťavy a ranoarabské nápisy

008ms.jpg
Džabal Ithlib, časť s kamenárskymi dielňami v Mada'in Saleh

009ms.jpg
Džabal Ithlib

010ms.jpg
Džabal Ithlib

011ms.jpg
Qasr Al-Bint, hrobka

012ms.jpg
hrobka v oblasti Qasr Al-Bint

013ms.jpg
portál s dravcom, maskou a dvoma hadmi

014ms.jpg
Qasr Al-Bint

015ms.jpg
menšie hrobky na západnej strane Qasr Al-Bint

016ms.jpg
nápis v Qasr Al-Bint

017ms.jpg
prostredie v Mada'in Saleh 

018ms.jpg
Qasr Al-Farid, hrobka v osamotenej skale 

019ms.jpg
príroda Mada'in Saleh

020ms.jpg
od cesty

021ms.jpg
súmrak nad mestom Al Ula
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?