Rekord v ženskom hokeji = kvalifikácia na ZOH 2010

Slovenské hokejistky dosiahli po druhom mieste v I. divízii (B-skupina MS) ďalší úspech - v predkvalifikácii na ZOH 2010 vo Vancouveri vyhrali v lotyšskom meste Liepaja a postúpili do kvalifikačnej skupiny. Súperkami im boli reprezentantky Bulharska, Chorvátska, Lotyšska a Talianska. V ďalšej predkvalifikačnej skupine v slovinskom Maribore súperili Britky, Nórky, Rakúšanky a Slovinky. V slovinskej skupine najvyšším výsledkom Nórky porazili domáce Slovinky 15:1. Pomer striel na bránku bol 62:5. Nórky postúpili do novembrovej kvalifikácie v Šanghaji, kde sa stretnú s Češkami, Číňankami a Japonkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Slovenské hokejistky v Lotyšsku minulý týždeň porazili všetky súperky - Lotyšky 2:0, Talianky 3:1, Chorvátky 18:1 a Bulharky rekordným výsledkom v ženskom hokeji vôbec - 82:0 (31:0, 24:0, 27:0).
Vyššie skóre nastrieľali v roku 1998 iba juhokórejskí juniori do 18 rokov Thajcom - 92:0.
Slovenky ostreľovali bulharskú bránku 139. strelami a slovenská brankárka Kvaková nemala ani jeden zásah. Bulharská brankárka Šoševa mala okrem sedemdesiatich siedmich gólov ešte 57 úspešných zásahov, čo je odhliadnuc od inkasovaných gólov obdivuhodný výkon, zvlášť so zreteľom na tri predchádzajúce odchytané zápasy - v prvom proti Taliankam dostala za 58 minút 38 gólov a k tomu mala neuveriteľných osemdesiat úspešných zásahov. Po takomto náročnom výkone chytala hneď na druhý deň proti Chorvátkam 52 minút, počas ktorých dostala 27 gólov a zmarila ďalších 35. Po jednom dni oddychu bulharská brankárka Šoševa opäť chytala, dve tretiny proti Lotyškám, dostala 25 gólov a 28 ďalších akcií vychytala. Na ďalší deň čelila slovenským hokejistkám 56 a pol minúty, dostala spomenutých 77 gólov z 82. Za päť dní v štyroch zápasoch dostala 167 gólov, ale mala k tomu neuveriteľných 200 úspešných zásahov. Klobúk dole pred jej kondíciou.
Jej kolegyňa Draževa odchytala spolu necelých 32 minút, dostala 25 gólov a mala ešte 13 zásahov. Bulharky mali generálku v dobrej spoločnosti, na jar ich čaká premiéra na MS žien, v V. divízii.
Slovenské brankárky odchytali každá 120 minút, Zuzana Tomčíková mala 40 zásahov a jeden gól, Monika Kvaková zasiahla dvadsaťjedenkrát a dostala jeden gól.
Tabuľku najproduktívnejších hráčok ovládli Slovenky, medzi trinásť najúspešnejších pustili iba jednu Chorvátku na ôsme miesto. Najviac gólov (12) strelila Nikoleta Celárová a Janka Čulíková, najviac prihrávok na gól (13) mala Martina Veličková a Mária Herichová.

Kvalifikácia na ZOH 2010 sa odohrá opäť v dvoch skupinách po štyroch družstvách, z oboch skupín postúpi len víťaz. Slovenské hokejistky budú hrať 6. až 9. novembra v Nemecku proti súperkám z najvyššej skupiny MS, Kazaškám a Nemkám (tento rok zostúpili do I. divízie a budú hrať proti Slovenkám aj na MS) a proti Francúzkam, s ktorými hrajú v I. divízii MS. Ťažké zápasy teda ešte prídu. Strieborná medaila z I. divízie MS a víťazstvo v predkvalifikácii na ZOH by mohli byť impulzami pre viacero dievčat, aby začali hrať hokej a aby kluby nemuseli vznikať stiahnutím najlepších hráčok z ostatných družstiev, ale systematickou prácou a výchovou nových generácií hokejistiek.